TARIM

Temiz Bir Gelecek İçin Sürdürülebilir Tarım…

Enerji ve tarım iki kardeş gibidir. Tam da bu nedenle Gumbel Group olarak 2011 yılında güneş enerjisi ile başlayan yolculuğumuzu tarımla çeşitlendirmeye karar verdik. Yapay zeka temelli yeni teknolojileri ve güneş enerjisi tecrübemizle harmanlayarak sürdürülebilir tarım projelerine yöneldik. Kısa vadede, ülkemizin nitelikli tarımsal üretimine katkı sağlamak; orta ve uzun vadede ise tarımla GES’i buluşturmak için yola koyulduk.

gumbel agro logo w

Pilot Tesisimiz

Dikili Yaban Mersini Bahçesi

İzmir ili Dikili ilçesinde 70 dönümlük arazi üzerinde, üretimini yenilikçi yöntemlerle yapacağımız yaban mersini (mavi yemiş) bahçesi yatırımımızı hayata geçirdik. Pilot tesisimiz konumundaki Dikili bahçemizi, yeni yatırımlarımız takip edecek.

Türkiye'de Öncü Bir Uygulama

Tarımsal Arazinin Çift Yönlü Kullanımına Uygun Yenilikçi GES Uygulaması

ODTÜ-GÜNAM ile yapılan iş birliği çerçevesinde Ankara ili Ayaş ilçesi Akkaya köyünde yürütülen “Tarımsal Arazinin Çift Yönlü Kullanımına Uygun Yenilikçi GES” projesine güneş takip sistemimiz OxoTracker ile destek sağlıyoruz.

ODTÜ-GÜNAM tarafından yürütülen proje kapsamında kurulan Tarım GES (Tarıma entegre fotovoltaik sistemler -agrivoltaic) alanında ve yanındaki referans alanda yürütülecek tarımsal üretim ve enerji üretimi analizlerinin ardından arazinin ikili kullanım verimliliğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.